OUR HISTORY:

 

In 1960, four men of God, felt that they were led by the Spirit of God to leave the church known as “Friendly Baptist Church”(now Westside Baptist Church) and start a much-needed Baptist church on the east side of Salisbury, NC. Norman Pinkston, John Massey, Bob Livengood, and JB Hinson started meeting for prayer in a field near the home of Norman and Pauline Pinkston on CorrellStreet. A nucleus of 27 believers met forthree Sundays in the home of Norman and Pauline Pinkston.

 On August 22, 1960, a new church—still yet unnamed—was chartered. James Brantley Hinson Jr. (“JB” or “Junior”), Julius D. “Jack”Hogsed, and John Gobble were selected as deacons. Mr. Hinson chaired the deacon board. John Massey was elected Secretary/Treasurer, and Norman Pinkston was named Sunday School Superintendent.

 On September 7, 1960, Rev. Paul Daniel Spry was called as Supply Pastor, and the church voted to call the new church “Canaan Baptist Church.”

 This small body of believers began holding Sunday worship services in a two-story house on Old Concord Road, formerly known as theWomen’s Prison House. They continued meeting there until Mrs. Sarah Hill offered the group a house which belonged to her off Peach Orchard Road, in which they could meet until a church building could be built.

 On January 1, 1961, the church voted to purchase 10½ acres of land on which to build a church building. The land was located on the Granite Quarry Road (which later became Barringer Street). On January 15, 1961, Rev. Paul Spry became the first official Pastor of Canaan Baptist Church.

 A building committee composed of Bob Livengood, Norman Pinkston, Edwin Sprinkle, John Massey, Odell Dover, RC Flowers, and Rev. Paul Spry was formed. A small Lutheran church in East Spencer, NC, had closed its doors and would be demolished. Arrangements were made for Canaan Baptist Church to dismantle the Lutheran church piece by piece and take the materials they needed to start building their new church. After much hard work, the members finally occupied a new building built with the members’ love, labor, and materials furnished by God.

 On December 29, 1963, Rev. Spry resigned as pastor. The church called Julius D. “Jack”Hogsed to fill the pulpit in February 1964. He was later called in July as Pastor and was ordained by the church in September of that year. A parsonage was built in 1964. Since that time, the original church was enlarged, a Fellowship Hall was built, and later, in the 1980’s, a newer, larger auditorium was constructed.

 Rev. JD Hogsed retired as Pastor on October 10, 1993 after faithfully serving the congregation for over 29 years. Rev. Bruce Graham was called as Pastor January 4, 1994 and has served the congregation since that time for over 25 years.